U cilju maksimalne bezbednosti i zdravlja na radu, odnosno zaštite zaposlenih od nezgoda, povreda i nesrećnih slučajeva, kontinuirano se dizajnira i unapređuje dobro poznata htz oprema. Skraćenica „htz“ označava higijensko-tehničku zaštitu, što i sugeriše samu primenu ovakve opreme u savremenom dobu.
Veliki je broj elemenata koji sačinjava higijensko-tehničku zaštitnu opremu danas, kako bi se sigurnost prilikom obavljanja različitih, često veoma rizičnih aktivnosti podigla na najviši mogući nivo. Zbog svega toga, neprekidno je važno razvijati svest ljudi o značaju koji ima preventivno delovanje, odnosno korišćenje htz opreme tokom obavljanja rizičnih privatnih aktivnosti u domaćinstvu, ali i poslovnih poduhvata.
Higijensko-tehnička zaštita kao imperativ obavljanja poslova
Brojna htz oprema neminovno se mora koristiti prilikom obavljanja raznovrsnih poslova u oblasti građevinarstva, hemijske, prehrambene i drugih industrija, zatim poljoprivrede, ali i tokom vožnje viljuškara i specijalnih mašina. Takođe, koristi se i u slučaju zavarivanja u kućnim uslovima, kontakta sa hemijski jakim materijama, korišćenja oštrih alata i uređaja i u mnogim drugim poduhvatima.
Htz oprema obuhvata zaštitnu obuću i odeću – radna odela, bluze dugih rukava i jakne, zatim rukavice, maske, šlemove i naočare, sve u cilju višeg stepena bezbednosti na radu. U kombinaciji sa drugim zaštitnim merama, obezbeđivanjem sigurnih uslova na radnom mestu, usvajanja važnih pravilnika koji se odnose na zaštitu na radu, higijensko-tehnička zaštitna oprema treba da bude blagovremeno nabavljena.
Značaj pravilnog odabira zaštitne opreme za zaposlene
Veoma značajna htz oprema treba da bude odabrana na način da u potpunosti odgovara svakom zaposlenom ukoliko se radi o preduzeću. To znači da pre same kupovine, bitno je razmotriti vrstu i stepen rizika kojima su radnici izloženi prilikom obavljanja datog posla.
Nivo može biti nizak, srednji i visok, a vrsta rizika veoma raznolika – od urušavanja stena, pojave požara, varnica, posekotina i povreda, kontakta sa električnim, toplotnim i vodovodnim instalacijama, izlaganje visinama i drugo. Na osnovu svega navedenog i napravljene procene rizika u preduzeću, pristupa se odabiru odgovarajuće htz opreme i sa aspekta potrebnih veličina za svakog zaposlenog.
Sigurnost i bezbednost kao imperativ kupovine zaštitne opreme
Odgovarajuća htz oprema bira se u skladu sa Pravilnikom o ličnoj zaštitnoj opremi, procenom rizika u preduzeću i drugim važnim dokumentima u kojima se posvećuje pažnja bezbednosti i zdravlju na radu. Posebno je neophodno nabaviti zaštitne cipele, kao deo opreme koja mora odgovarati radnim uslovima, karakteristikama terena na kojima se kreće i izloženosti rizicima.
Udobnost, jednostavnost obuhvanja i zaštita stopala sa svih strana sve do iznad zgloba, osnovni su faktori odabira kvalitetne htz obuće. Poželjno je da uvek veličinu bira direktno sam zaposleni, kako bi htz oprema bila u svakom pogledu adekvatna. Takođe, preporuka je isprobati zajedničko nošenje opreme kao što su naočare i šlem, ili jakna i zaštitne rukavice, kako bi se proverila udobnost, komfor i izvodljivost nošenja ovakvih predmeta istovremeno.
Htz oprema predstavlja važan element svakog poslovanja i nabavlja se u skladu sa pravilnicima i izvršenom procenom rizika za svako pojedinačno radno mesto, u cilju podizanja stepena bezbednosti na što viši nivo. Zaštitne rukavice, šlemovi, naočare, odela i obuća neizostavan su element radnog vremena zaposlenih u teškim industrijama, građevinarstvu, poljoprivredi i drugim delatnostima, koje podrazumevaju izlaganja radnika i najmanjim rizicima.