Obrada metala predstavlja jako zanimljiv hobi koji ume, a i može da preraste u ozbiljan i unosan biznis. Sve zavisi od onoga koliko biste želeli celom procesu obrade ovog materijala da se posvetite i u njega da uložite. Od metala se mogu praviti najrazličitije konstrukcije i predmeti, krovovi, nastrešnice, klupe, kućice za pse, police i tako se spisak može nastaviti unedogled, budući da se u metalu mogu odraditi i skulpture, pa i uraditi „slike“ za zid. Ali, za sve to je potrebno malo obučavanja, kreativnosti i nekoliko alata i mašina koji predstavljaju neophodno oruđe za rad u okviru ovakvih raddionica i industrije. A šta je sve neophodno, od alata za sečenje do strugova za metal.
Strugovi za metal
Strugovi za metal predstavljaju mašine na kojima se skidanjem strugotine, kao što imami u procesu obrade drveta, dobijaju određene cilindrične površine kada je uzdužno struganje ili se mogu dobijati ravne površine porečnim struganjem. Samim tim, postoje strugovi za metal koji poseduju dve vrste mašinske obradde: uzdužnu i poprečnu. Uz sve ovo, strugovi za metal vrše grubu ili finu obradu materijala. A šta se može njima izraditi?
Strugovima za metal izrađuju se vijci, remenje, vratila i osovine, čaure i tako dalje. U odnosu na potrebe rada, kao i to gde se koriste, strugovi za metal dele se na pojedinačne, serijske i strugove za metal namenjene masovnoj proizvodnji. U odnosu na to se i njihove funkcije, mogućnosti, kao i veličina same mašine u priličnoj meri razlikuju. Svakako je jedna od mašina koja je potrebna radionicama, a posebno profesionalnim.
Aparati za zavarivanje + zaštitna maska
Jedan od osnovnih aparata/mašina potrebnih za rad jeste aparat za varenje, budući da je svaku metalnu konstrukciju potrebno zavarivanjem spojiti i osigurati u potpunosti, a pored toga, često je potrebno i nešto prepraviti, što je jedino varenjem i moguće. Budući da se radi o mašini koji proizvodi ogromnu količinu svetlosti i varnica mogućih, da bi se radilo bezbedno, onda je za rad uvek potrebna i zaštitna maska, pa aparat nikada ne ide bez nje.
Stubna bušilica
Bušilice su preko potrebne u procesu obrade metala, za dobijanje rupa za kačenje, za pravljenje rupa za zavrtnje i slično. U njihovom slučaju treba voditi računa o tome šta vam je zaista potrebno i kojim prostorom raspolažete, pa ako je u pitanju profesionalniji rad, onda će vam stubna bušilica biti od najveće pomoći, ali ako se radi o hobijima i manjim radionicama i uobičajena, vibraciona bušilica, biće od dovoljne pomoći.
Testera za metal
U okviru testera možete imati univerzalne, koje dozvoljavaju promenu sečiva, pa tako postavite ono koje je podseno za sečenje metala. Međutim, ukoliko se isključivo bavite obradom metala, bez primene drugih materijala, najbolje ulaganje jeste u testere za obradu metala, koja će vam obezbediti najveću preciznost i najkvalitetniji rad.
Makaze za lim
Dok su testere tu za ravno sečenje i velike površine metala i lima koje je potrebno iseći, predvojiti, makaze su tu da vam pruže mogućnost zakrivljenih, može se reći finijih radova, pa je deo alata radionice koji je definitivno neophodan.
Najvažnije je u početku alat i mašine podrediti početnim potrebama i zahtevima, a onda polako ulagati u dalji alat koji je zaista potreban.